13.lipnja 2022.
LIGA NACIJA 2022/023
Francuska- Hrvatska u Parizu 0:1

Vatreni u crnom dresu

U susretu 4. kola skupine 1 elitnog razreda Lige nacija, hrvatska nogometna reprezentacija došla je do prve povijesne pobjede nad Francuskom pred 80 tisuća navijača na Stade de Franceu. Gol odluke postigao je kapetan Vatrenih Luka Modrić iz kaznenog udaraca u petoj minuti i poveo sa 1:0 za Hrvatsku.

Deseti međusobni dvoboj Hrvatske i Francuske nije mogao bolje početi za "Vatrene". U potpuno bezopasnoj situaciji, nakon ubačaja iz kuta za hrvatske nogometaše, Konate je nehotice nagazio na petu Ante Budimira koji je pao, a izraelski sudac Orel Grinfeld bez zadrške pokazao na bijelu točku.

VAR je potvrdio njegovu odluku, a Luka Modrić je u 5. minuti kazneni udarac pretvorio u hrvatsko vodstvo na Stade de Franceu, iako je Maignan otišao u pravu stranu, dotaknuo loptu, ali nije uspio spriječiti pogodak. Tako je hrvatski kapetan u 152. nastupu u najdražem dresu postigao svoj 22. gol.

Hrvatska je tako nakon uvodnog poraza u Osijeku od Austrije (0-3) u sljedeće tri utakmice od mogućih devet bodova osvojila sedam i popela se na drugo mjesto u skupini. Vodeća Danska ih ima devet, nakon domaće pobjede nad Austrijom (2-0) koja je treća sa četiri boda. Na začelju je Francuska, aktualni svjetski prvak sa samo dva boda.

Nakon sinočnje pobjede prilika za osvojiti vrlo jaku skupinu je ispred nas. A osvajanje skupine vrijedno je nastupa na "Final 4" turniru treće sezone. A to je ipak jedan dio natjecanja koji svi shvate puno ozbiljnije nego na samom početku, kad većinom slušamo nezadovoljstvo formatom i brojem utakmica. Hrvatska je već jednom imala tu šansu i čak smo bili na korak od finalnog turnira. Bilo je to u prvoj sezoni, kad nas je dramatična pobjeda protiv Španjolske dovela do toga da pobjedom na Wembleyu možemo osvojiti skupinu. Poveli smo, imali smo veliku priliku preko Brozovića to povećati, ali nismo uspjeli, a onda su se ukazali Jesse Lingaard i Harry Kane.

22. rujna Hrvatska će dočekati Dansku u Zagrebu, dok Francuska igra kod kuće protiv Austrije, a tri dana kasnije Vatreni odlaze u Austriju, dok Danci na Parkenu igraju protiv svjetskih prvaka. Odmah je jasno kako pobjeda nad Danskom dovodi Hrvatsku na prvo mjesto, što bi značilo kako i druga pobjeda osigurava tron. No, čak i s četiri boda možemo realno biti prvi.

Zlatko Dalić je na Stade de Franceu odlučio izvesti gotovo identičnu postavu onoj koja je prije tri dana završila dvoboj u Kopenhagenu, gdje su hrvatski nogometaši došli do velike i važne pobjede (1-0) nad Danskom. Devetorica od te jedanaestorice počeli su utakmicu u pariškom predgrađu St. Denis, dok je Livakovića pred vratima zamijenio Ivušić, a umjesto Vlašića u postavio bio Brekalo.

Za razliku od utakmice ovih suparnika na Poljudu, Didier Deschamps je odlučio krenuti po pobjedu sa svojim najjačim ofenzivnim oružjima, Kylianom Mbappeom Karimom Benzemom u vrhu napada.

Prekinut crni niz susreta s Francuzima

Do sinočnjeg ogleda Hrvatska je protiv aktualnog svjetskog prvaka Francuske u devet susreta upisala šest poraza i tri neodlučena ishoda uz negativnu razliku pogodaka 9-20.No, pogodak Luke Modrića iz jedanaesterca u petoj minuti prekinuo je crnu seriju.

'Vatreni' i 'Tricolori' su premijeru imali u polufinalu SP-a 1998. godine na stadionu Stade de France, a domaćin je slavio s 2-1. Hrvatska je povela početkom drugog poluvremena golom Davora Šukera,
međutim Francuzi su uzvratili s dva gola Liliana Thurama. Izjednačio je praktički u drugom napadu nakon Šukerovog gola, a potom u 69. minuti još jednom svladao Dražena Ladića.Zanimljivo, bili su to
njegovi jedini golovi u 114 nastupa u francuskom dresu. Francuzi su nakon te utakmice pobijedili i Brazil postavši svjetski prvaci, dok je Hrvatska u dvoboju za broncu pobijedila Nizozemsku.

Nakon pariške drame, uslijedila su još dva poraza u prijateljskim susretima 1999. i 2000. Tada svjetski prvaci slavili su u Parizu 3-0 golovima Roberta Piresa (46), Floriana Mauricea (67) i Tonyha Vairellesa (73), a u Zagrebu 2-0 preko Roberta Piresa (23) i Davida Trezegueta (70). Nekoliko tjedana nakon zagrebačkog slavlja Francuzi su postali i europski prvaci.

Hrvatska i Francuska su na suprotnim stranama stajale i na EP 2004. u Portugalu u susretu B skupine, a završilo je 2-2. Francuzi su poveli autogolom Igora Tudora (22), a potom je Hrvatska okrenula rezultat preko Milana Rapaića (48-11m) i Dade Prše (52). Izjednačio je David Trezeguet u 64. minuti. Hrvatska je u Portugalu zapela u skupini, dok je Francuska izgubila u četvrtfinalu od kasnijeg europskog prvaka Grčke (0-1).

Novi ogled uslijedio je u ožujku 2011. godine, a prijateljski susret na Stade de Franceu završio bez golova.
Svakako najvažnija utakmica između hrvatske i francuske vrste igrala se 15. srpnja u finalu svjetskog prvenstva 2018. u Moskvi, a Francuska je pobijedila sa 4-2.
"Les Bluesi" su poveli autogolom Marija Mandžukića u 18. minuti, a na 1-1 poravnao je Ivan Perišić u 28. minuti. Novo vodstvo Francuskoj osigurao je Antoine Griezmann u 38. minuti iz kaznenog udarca, da bi u nastavku susreta Paul Pogba (59) i Kylian Mbappe (65) doveli naše suparnike u veliku prednost. Konačnih 4-2 postavio je Mandžukić u 69. minuti.

Identičnim rezultatom, Hrvatska je izgubila i 14. listopada 2020. u Ligi nacija. Hrvatska je povela, imala je i 2-2, no domaćin je na koncu uvjerljivo slavio. Svjetski doprvaci su poveli u 17. minuti golom Dejan Lovrena, no svjetski prvaci su u posljednjih pet minuta prvog dijela okrenuli rezultat preko Antoinea Griezmanna (43) i autogola Dominika Livakovića (45+1). U 55. minuti je izjednačio Josip Brekalo, no Dayot Upamecano je deset minuta kasnije vratio Francuze u prednost. U 76. minuti je Olivier Giroud realizirao kazneni udarac za 4:2.

U uzvratu na stadionu Maksimir u listopadu 2020. bilo je 2-1 za Francusku. Gosti su poveli već u osmoj minuti susreta preko Griezmanna. U 65. minuti je izjednačio Vlašić, a pobjedu Francuskoj donio je Mbappe u 79. minuti.
U prvom hrvatsko - francuskom dvoboju ove sezone, 6. lipnja u Splitu završilo je 1-1. Francuska je povela u 52. minuti golom Adriena Rabiota, a izjednačio je Andrej Kramarić iz jedanaesterca u 82. minuti.

Sinoč je je crna serija napokon stala, Hrvatska je na Stade de Franceu slavila sa 1-0 golom kapetana Modrića.

MEĐUSOBNI SUSRETI:

8. srpnja 1998. Saint Denis: Francuska - Hrvatska 2-1 (SP 1998.)

13. studenog 1999. Saint Denis: Francuska - Hrvatska 3-0 (prijateljska utakmica)

28. svibnja 2000. Zagreb: Hrvatska - Francuska 0-2 ( prijateljska utakmica)

17. lipnja 2004. Leiria: Francuska - Hrvatska 2-2 (Europsko prvenstvo 2004.)

29. ožujka 2011. Saint Denis: Francuska - Hrvatska 0-0 (Prijateljska utakmica)

15. srpnja 2018. Moskva: Francuska - Hrvatska 4-2 (Svjetsko prvenstvo 2018.)

8. rujna 2020. Saint Denis: Francuska - Hrvatska 4-2 (Liga nacija)

14. listopada 2020. Zagreb: Hrvatska - Francuska 1-2 (Liga nacija)

6. lipnja 2022. Split: Hrvatska - Francuska 1-1 (Liga nacija)

13. lipnja 2022. Pariz: Francuska - Hrvatska 0-1 (Liga nacija)

Novi dres za svjetsko prvenstvo u Kataru
Vatreni

Vatreni će danas igratu zadnji put u legendarnom crnom dresu. Na svjetskom prvenstvu u Kataru će imati novi dres.
Ispalo je da se od obje garniture opraštaju u ogledima sa svjetskim prvacima. To nisu dresovi u kojima su igrali u Rusiji na SP-u 2018. godine, oni su već ranije arhivirani...

Uoči Svjetskog prvenstva u Kataru njihov dobavljač opreme Nike izaći će s novim dizajnom hrvatskih dresova koji će biti promovirani u rujnu na susretima Lige nacija s Danskom i Austrijom. Prva garnitura će, dakako, ponovno biti u crvenim i bijelim kvadratićima, ostalo je pitanje kako će točno izgledati, a pričuvna će imati novu boju koja će prevladavati – tamnoplavu.