![]() | ||||||||||||
![]() | ![]() |
|||||||||||
![]() |
| |||||||||||
27.veljače 2020.
Nekolicina OPG-ova svoj je spas pronašla na virtualnom placu. Svježe namirnice s hrvatskih polja naših farmera stižu u ovu trgovinu, a iz nje se građanima dostavljaju do kućnog praga. "Pakira se, slaže i dostavlja u roku od 48 sati. Najveći skok bio je zadnjih tjedan dana. Svakako je premašilo svaka neka očekivanja i postojeće poslovanje u tom smislu", rekao je vlasnik trgovine David Dravinec. Od voća i povrća, do mlijeka, brašna, tjestenine i džemova - naručiti se može baš svašta pri čemu se i potiče kupnja hrvatskih proizvoda. David kaže, iako web trgovinu imaju već nekoliko godina, od kako je pandemije i zatvorenih tržnica, potražnja je puno veća, pa su čak morali zaposliti još ljudi. "Ono što možemo nabaviti da je domaće, da je od naših OPG-ova, se trudimo sto posto nabavljati, neke stvari naravno ne možemo, banane, kiwi, ali sve što može biti domaće je domaće", kazao je Dravinec. I tako plac dolazi k vama, pri čemu se, naravno poštuju sve propisane mjere opreza. Da bi ovakav način kupnje mogao spasiti dio domaćih proizvođača, sjetili su se i u Ministarstvu poljoprivrede. "I mi, resorno ministarstvo, radimo na stvaranju zajedničke online platofrme. Takve platforme postoje i na poduzetničkoj osnovi manjeg opsega i naravi a evo i Ministarstvo poljoprivrede će doprinjeti u cilju digitalizacije", rekla je ministrica poljoprivrede Marija Vučković.
Poljoprivrednici rješenja traže sami"Mi smo sada zapravo otvorili zaseban segment nazvali smo ga digitalna tržnica u kojem čak smo probali filtrirati poljoprivrednike za koje znamo sa sigurnošću da mogu dostavljati do kućnog praga", rekao je osnivač digitalne platforme, Marko Kozjak. Na toj je platformi i Helena koja s tatom Darkom ima 136 komada junadi i proizvodnju bučina ulja i brašna. Otkako je pandemije i aktualnih zabrana, sve su joj suradnje otkazane, a država, tvrdi, nije joj podmetnula leđa za pomoć. "Izvoz mesa u Italiju je potpuno zabranjen, dok Hrvatska i dalje masovno uvozi meso iz Italije i voće i povrće. Tržnice su se zatvorile mi realno prihoda sad nemamo, a stoka treba ići van, jer očekujemo teljenja. Suradnja nam je odlična do sad bila s lokalnom klaonicom, ali sad i klaonica nema zbog koga raditi jer glavni prihod mu je bio prodaja mesa na Dolcu", kazala je vlasnica OPG-a Vugec, Helena Vugec Pavek. Pitanje je zašto se sada ne iskoriste kapaciteti hrvatske poljoprivrede, nego čak i u ovom razdoblju trgovački lanci uvoze iz drugih zemalja. Dok država traži odgovore, mnogi poljoprivrednici rješenja traže sami. (rtl.hr)
|
||||||||||||
|
| ||||||||||||
Copyright 1999 - 2001 Croatian Information Centre. All rights reserved. Included in this bulletn: Reproduction or copying of images is prohibited. Croatian Information Centre - Service Agreements Contact Croatian Information Centre |
||||||||||||