Vijesti | Audio | Dom i svijet | Turizam | HIC TV | Oglasnik | Knjige | Hrvati izvan domovine | Linkovi | Marketing | O nama

12.srpnja 2021.
EURO 2020.
Talijani europski prvaci, do naslova penalima nakon produžetaka

Italija europski prvak 2020

Nogometaši Italije novi su europski prvaci, a do naslova su stigli boljim izvođenjem jedanaesteraca (3-2), nakon što je u osnovnih 90 minuta i produžetku rezultat bio 1-1.

Ovo je velik pobjeda, dečki su bili sjajni, kazao je izbornik Robero Mancini nakon što su "Azzurri" drugi put u povijesti osvojili europski naslov. Pobjedom u finalu EURO-a protiv Engleske, reprezentacija Italije je pod vodstvom Mancinija produžila niz bez poraza na čak 34 utakmice približivši se na korak rekordu kojeg drže Brazil i Španjolska.

- Ne znam što bi rekao, dečki su bili sjajni. Bili su hrabri, jako hrabri. Brzo smo primili gol što nas je bacilo u probleme, ali nakon toga smo dominirali utakmicom, kazao je talijanski strateg Roberto Mancini za Rai 1.

- Sretni smo, ovo je važna pobjeda za sve, za naše navijače. Nadam se da slave u Italiji, dodao je.

Jedan od junaka finalnog susreta, a na koncu i najbolji igrač EP-a Gianluigi Donnarumma naglasio je kako je malo ljudi vjerovalo u trijumf "Azzurra" prije početka EP-a.
- Mi smo fantastična momčad. Nismo se predali ni centimetra. Uspjeli smo od nule, fantastična smo momčad i zaslužujemo ovaj uspjeh, kazala je jedinica "Azzurra".

- Ovo je nevjerojatan san, ne znam što bih rekao. Ispisali smo povijest, dodao je vratar Milana.

Azuri se vratili u Rim

Talijanska nogometna reprezentacija, predvođena kapetanom Giorgiom Chiellinijem, rano jutros vratila se iz Londona u Rim nakon osvajanja naslova europskog prvaka. Posvećujemo ovu pobjedu svim Talijanima diljem svijeta, dokazali smo još jednom da smo posebni ljudi, rekao je Alessandro
Florenzi
za RAI Sport.

Po drugi put u povijesti Italija je osvojila europski naslov, no i dalje su najuspješnije Njemačka i Španjolska sa po tri europske titule. Italija je prvu europsku krunu osvojila 1968. godine, a sinoć i drugu.

- Prošlo je previše vremena od zadnjeg naslova, ali sada možemo slaviti, dodao je.Rani gol nas je mogao ubiti, rekao je jedan od heroja i najbolji igrač turnira Gianluigi Donnarumma.

- Ovo je ostvarenje snova. Osjećali smo neku magiju na početku turnira. Sretni smo, više nego sretni, rekao je kapetan Chiellini.

Drugi put u povijesti talijanska nogometna reprezentacija je osvojila europski naslov nakon što je u finalu EP-a na Wembleyju pred 60.000 gledatelja nakon izvođenja jedanaesteraca pobijedila Englesku sa 3-2. Utakmica je u 90 minuta i produžetku završila 1-1.

Slavlje u Italiji

U nedjelju navečer nakon osvajanja europskog naslova u finalu EP-a na Wembleyu Talijani su preplavili ulice i trgove. Pohvalili su izbornika Mancinija jer jezemlju izvukao iz dubokog razočaranja nakon što se nisu uspjeli kvalificirati za Svjetsko prvenstvo 2018. u Rusiji i odveo je do prvog naslova prvaka u
Europi od 1968. godine.

Utakmica

Engleska je na Wembleyju povela već nakon jedne minute i 56 sekundi igre, a strijelac je bio lijevi bočni igrač Luke Shaw koji je gol postigao poluvolejem na ubačaj Kierana Trippiera.

To je najbrži pogodak u finalima europskih prvenstava i ukupno četvrti najbrži u povijesti EURA.

Bio je to jedini udarac Engleza u prvom poluvremenu, dok su Talijani imali šest udaraca, ali nijednom nisu ozbiljnije ugrozili engleskog vratara Jordana Pickforda.

Težnje Talijana da postignu izjednačujući pogodak materijalizirane su u 67. minuti, kad je Pickford obranio Verrattijev udarac glavom, ali je na odbijenu loptu prvi stigao stoper Leonardo Bonucci i iz neposredne blizine poslao loptu u mrežu.

Kako pogodaka više nije bilo utakmica je otišla u produžetak. Po sedmi put u povijesti europskih prvenstava pobjednik nije odlučen u osnovnih 90 minuta.

Mreže su ostale mirovati i u dodatnih 30 minuta te je po drugi put u povijesti odluka o europskom prvaku pala izvođenjem jedanaesteraca.

Prvu seriju otvorio je Berardi koji je svladao Pickforda, a Donnarumma nije uspio zaustaviti Kaneov udarac. U drugoj seriji je Pickford obranio udarac Belottiju, a Maguire je donio prednost Englezima. Bonucci je izjednačio na 2-2, a Rashford je pogodio vratnicu.

Talijanima je ponovno prednost donio Bernardeschi, a Donnarumma je obranio udarac Sancha. Jorginho je mogao donijeti naslov Italiji, ali je Pickford obranio njegov udarac. No, Donnarumma je obranio i udarac Sake te donio trofej Italiji.

Talijanima je ovo drugi europski naslov, nakon što su prvi osvojili 1968. u Rimu, gdje su u finalu pobijedili reprezentaciju Jugoslavije (2-0) tek u drugoj, ponovljenoj finalnoj utakmici, nakon što je prva završila 1-1.

Poslije su doživjeli dva poraza u finalima: 2000. su ih svladali Francuzi zlatnim golom (2-1), a 2012. su bolji od njih bili Španjolci (0-4).

Englezi nisu uspjeli ponoviti trijumf na domaćem terenu, na kojem su 1966. osvojili naslov svjetskih prvaka, pobijedivši u finalu Njemačku (4-2) u produžetku. Bilo je ovo njihovo prvo finale na europskim prvenstvima i prvo na velikim natjecanjima nakon SP-a 1966.