Vijesti | Audio | Dom i svijet | Turizam | HIC TV | Oglasnik | Knjige | Hrvati izvan domovine | Linkovi | Marketing | O nama

EURO 2020
Hrvatska-Španjolska 3:5, Španjolaca u prtodužecima izborili četvrtfinale

HR-Španjolska
Vatreni u nevjerici

Utakmica između Hrvatske i Španjolske koja je završila pobjedom Furije 5:3 ostat će upisana u knjigama rekorda europskih nogometnih prvenstava kao druga najefikasnija.

Više golova palo je samo na Europskom prvenstvu 1960. godine kada je Jugoslavija u polufinalu pobijedila Francusku sa 5-4. Bila je to prva utakmica premijernog izdanja EP-a.

Jugoslavija je povela sa 1-0, Francuzi su potom vodili 3-1 i 4-2, da bi Jugoslavija s tri gola od 75. do 79. izborila pobjedu 5-4.

Hrvatsko - španjolski okršaj u Kopenhagenu s ukupno osam golova probio se na drugo mjesto ljestvice najefikasnijih utakmica.

Bila je to "luda" utakmica u kojoj su Vatreni poveli, Furija je uzvratila s tri gola u nizu, da bi Hrvatska golovima u 85. minuti i drugoj minuti sučeve nadoknade uspjela izboriti produžetak. Nažalost, u dodatnih pola sata Španjolska je zabila dva gola za konačnih 5-3.

Hrvatska je povela u 20. minuti nakon nevjerojatnog autogola vratara Simona koji je na kraju pripisan Pedriju, a izjednačio je Sarabia u 38. minuti. Furija je preokrenula rezultat u 57. minuti preko Azpilicuete, a Španjolci su u 77. minuti poveli 3-1 golom Ferrana Torresa.

Tračak nade svjetskim doprvacima vratio je Mislav Oršić u 85. minuti, a ludilo na Parken stadionu izazvao je Mario Pašalić izjednačivši u drugoj minuti sudačke nadoknade na 3-3. Nažalost, Španjolci su se vratili u vodstvo u 100. minuti golom Alvara Morate, a samo tri minute kasnije Mikel Oyarzabal je zabio za 5-3.

VIŠE

28.lipnja 2021.
EURO 2020
Uoči susreta Hrvatska-Španjkolska Kopenhagen preplavili hrvatski navijači

hrvatski navijači u Kopenhagenu

Danas u 18 sati počinje vrlo važna utakmica za hrvatsku nogometnu reprezentaciju na Europskom prvenstvu. Na Parken stadionu u Kopenhagenu Luka Modrić i društvo, bez pomoći Ivana Perišića, pokušat će protiv favoriziranih Španjolaca izboriti plasman među osam najboljih momčadi Starog kontinenta.

Vatreni su otputovali u Kopenhagen a velika vijest je da se na tribine vraćaju hrvatski navijači, koji nisu mogli u značajnijem broju prisustvovati utakmicama u skupini koje smo igrali u Londonu i Glasgowu. Glavni grad Danske pun je hrvatskih navijača. Ori se pjesma, a “kockice” su preplavile ulice. Očekuje se da će ih na tribinama biti od 5000 do 8000.

“Od Hrvatske očekujem da će raditi ono što i inače radi, da će se povući na početku. Mijenjat će svoj pristup ovisno o rezultatu. Ako vode, povući će se, ako ne, onda će visoko pritiskati. Na početku očekujem da će igrati povučeno. Igrali smo u Ligi nacija s njima, dobro ih znamo. Modrić je najbolji veznjak kojeg Hrvatska ima, ali neće igrati samo on. Cijela momčad je opasna. Modrić spektakularno loptu udara vanjskom stranom kopačke, na to ćemo posebno paziti. Što manje vremena damo Hrvatima s loptom, to bolje za nas”, kazao je španjolski izbornik Luis Enrique.

“Mi smo govorili i prije da na toj poziciji imamo najbolji i najširi izbor igrača. Tu su Brekalo, Rebić i Oršić koji to igraju. Ako ćemo nešto drugačije, tu je i Ivanušec, ali mislim da ćemo ići s igračem koji i inače igra tu poziciju. Koga god odaberemo, dat će sve od sebe. Da će biti na nivou Perišića, teško, ali dat će sve od sebe”, rekao je izbornik Zlatko Dalić uoči utakmice.

Hrvatska bez Perišića

Ivan Perišić
jedan je od najboljih igrača hrvatske reprezentacije, njeno izvrsno krilo, pressing-mašina i pedantni strijelac, s trideset golova od debija 2011. godine. Bez njegovih nastupa, to je sigurno, ne bi bilo brojnih hrvatskih uspjeha. Perišić će propustiti današnju utakmicu zbog pozitivnog testa na koronavirus.

HRVATSKA - ŠPANJOLSKA, 18:00, prijenos na HTV2

Očekivani sastavi:

HRVATSKA: Livaković - Juranović, Vida, Ćaleta Car, Gvardiol - Modrić, Brozović, Kovačić - Vlašić, Petković, Rebić (Brekalo)

ŠPANJOLSKA: Simon, Azpilicueta, Garcia, Laporte, Alba - Koke, Busquets, Pedri - Sarabia, Torres - Morata

Za manje od 4 sata karte rasprodane

U četvrtak za manje od četiri sata rasprodane su sve ulaznice za hrvatski sektor za utakmicu Hrvatska - Španjolska u osmini finala Europskog prvenstva. Hrvatski navijači kupili su sve raspoložive ulaznice za hrvatski sektor na stadionu Parken, objavio je Hrvatski nogometni savez.

Prodaja ulaznica za hrvatski sektor počela je u 11 sati, a oko 15 već su rasprodane sve dostupne ulaznice. Tako će hrvatski sektor biti do kraja popunjen na utakmici osmine finala EURA 2020 protiv Španjolske, koja će biti odigrana 28. lipnja s početkom u 18:00 sati u Kopenhagenu.

U petak 25. lipnja započet će slobodna prodaja ulaznica za neutralne sektore putem Uefinog portala za ulaznice, ako ostane neiskorištenih ulaznica iz drugih kvota koje Uefa ima na raspolaganju.

Hrvatska nogometna reprezentacija trebala bi imati potporu od oko 3.500 navijača protiv Španjolske.
Osim sektora namijenjenog za njih hrvatski navijači bi mogli biti i na drugim sektorima stadiona Parken, jer HNS ih je obavijestio da ulaznice mogu kupiti i na dijelovima stadiona za neutralne navijače.

Pravila o ulasku na stadion Parken u Kopenhagenu mogu se pronaći na službenim stranicama Uefe

Reprezentacija i navijaći mogu slobodno putovati

Vodeći ljudi liječničke službe na Europskom nogometnom prvenstvu dr. Zoran Bahtijarević i dr. Daniel Koch uvjereni su da reprezentacije i navijači koji prelaze kontinent neće imati štetan utjecaj na javno zdravlje usred pandemije koronavirusa.

UEFA je u četvrtak organizirala sastanak s medijima na kojem su sudjelovali dugogodišnji liječnik hrvatske nogometne reprezentacije Zoran Bahtijarević koji je glavni medicinski časnik na EP-u, te Daniel Koch, UEFA-in medicinski savjetnik za EURO 2020.

- Europa je međusobno povezana, jako je povezana, virus se neće zaustaviti na granicama. Možemo ga ograničiti, ali ne možemo izbjeći. Mislim da zato moramo biti u ravnoteži. Sport i sva ta pitanja moraju biti u ravnoteži. I ako sve ovo stavite u ravnotežu, mislim da nema sumnje da ovih nekoliko tisuća ljudi koji putuju na nogometne utakmice ne čine razliku, kazao je Koch.

Doktor Bahtijarević je rekao kako putovanja neće imati negativan utjecaj ni na ekipe, te kako je u nekim slučajevima sigurnije putovati u inozemstvo nego unutar jedne zemlje.

- Ne postoji niti jedna situacija u životu u kojoj ste 100 posto sigurni, ali rekao bih da je gledanje na stadionu sigurno jer gledate u kontroliranom okruženju u kojem su UEFA i lokalni organizatori uložili puno napora kako bi bilo sigurnije, rekao je dr. Bahtijarević.

Što se tiče broja infekcija tijekom turnira, Bahtijarević je uvjeravao da su brojke vrlo niske, da je
većina osoblja UEFA-e cijepljena i da nije bilo neuobičajenih rezultata ili bilo kakvog skoka zaraza.

- Ako reprezentacije poštuju preporuke koje im dajemo i sve stvari koje postavljamo radi njihove sigurnosti i zaista poštuju balon, rekao bih da je u nekim zemljama rizik manji kada putujete u inozemstvo nego u zemlju, dodao je Bahtijarević.

Španjolski izbornik hvali Hrvatsku selekciju

- Hrvatska je vrhunska momčad s igračima koje jako dobro poznajemo. Igrali smo s njima u Ligi nacija prije dvije godine. Težak su protivnik, ali u osmini finala ne možemo očekivati lake protivnike, rekao je španjolski izbornik Luis Enrique.
U odlučujućoj utakmici za plasman u nokaut fazu Europskog nogometnog prvenstva Španjolska je u Sevilli svladala Slovačku s uvjerljivih 5-0, što je 'furiji' donijelo drugo mjesto u skupini E i dvoboj protiv Hrvatske u osmini finala 28. lipnja u Kopenhagenu.

23.lipnja 2021.
EURO 2020
Hrvatska-Škotska 3:1, Hrvatska u osmini finala

Hrvatska-Škotska

Hrvatska nogometna reprezentacija plasirala se u osminu finala EURA kao drugoplasirana momčad skupine D zahvaljujući sinoćnjoj pobjedi 3-1 (1-1) protiv Škotske u Glasgowu u susretu 3. kola.

Hrvatska je povela golom Vlašića (17), poravnao je McGregor (42), da bi u drugom poluvremenu "senatori" Modrić (62) i Perišić (77) osigurali pobjedu Hrvatskoj koja ju je odvela u osminu finala.

Bila je ovo šesta utakmica Hrvatske i Škotske i prva pobjeda "vatrenih" koji su u ovoj utakmici postigli više pogodaka protiv Škotske nego u svih pet prethodnih ogleda zajedno.

Hrvatski izbornik Zlatko Dalić za ključni je susret za prolazak u osmi nu finala napravio četiri promjene u početnom sastavu u odnosu na dvoboj protiv Češke četiri dana ranije. Vrsaljka je na desnom boku zamijenio Juranović, u vezi su Brozović i Vlašić zauzeli mjesta umjesto Kramarića i Brekala, dok je poziciju napadača umjesto neučinkovitog Rebića preuzeo Petković.

Škotska je odlučnije krenula u dvoboj te u petoj minuti prva stvorila izglednu situaciju pred hrvatskim golom. Ubacio je Robertson, no Livaković je uspio izbiti loptu ispred Adamsa.

Ubrzo je Hrvatska ipak preuzela kontrolu igre, a u 17. minuti je stigla i do vodstva. Lopta je brzo prebačena s lijevog na desni bok, uslijedio je odličan ubačaj Juranovića kojega je Perišić glavom spustio na nogu Vlašiću koji je nakon odličnog primanja uputio precizan udarac sa 10 metara u sam donji desni kut nemoćnog Marshalla.
Iako je Hrvatska imala kontrolu igre, Škotska je bila ta koja je više prijetila do kraja prvog poluvremena, poglavito zbog pogrešaka u obrani naše reprezentacije. Tako se u 24. minuti Modrić poskliznuo što su Škoti iskoristili za opasan udarac McGinna sa 12 metara, no Livaković je bio spreman.

Ipak, u 42. minuti serija pogrešaka hrvatske obrane bila je kažnjena. U nekoliko navrata ubačaji Škota nisu bili kvalitetno očišćeni, posljednji je priliku imao Vida, no njegovo ispucavanje iz kaznenog prostora završilo je ravno na nozi McGregora koji je zapucao sa 16 metara i kroz šumu nogu pronašao donji desni kut Livakovićevih vrata.

Hrvatska je odlučnije krenula u nastavak i imala sjajnu priliku već u 50. minuti. Vlašić je poslao izvanrednu loptu iza škotske obrane gdje se iz drugog plana ubacio Gvardiol, no mladom stoperu je prilikom prvog dodira lopta malo previše pobjegla, pa je Marshall pravodobnim istrčavanjem otklonio opasnost.

Škotska je jedinu priliku za vodstvo imala u 59. minuti, opet je Robertson uputio neugodan centaršut na drugu vratnicu, no McGinn je srećom bio malo kratak.

Ključni trenutak dogodio se u 62. minuti kada je kapetan Modrić doveo Hrvatsku u prednost od 2-1. Petković je primio loptu u kaznenom prostoru Škotske, odložio ju za Kovačića koji je vidio dotrčavanje Modrića te mu poslao idealnu loptu za udarac sa 20-ak metara. Hrvatski kapetan odlučio se za udarac vanjskim dijelom kopačke, a lopta je odsjela u gornjem desnom kutu.

Iako je Škotska pokušala izvršiti pritisak na hrvatsku obranu, nije stvorila niti jednu izglednu priliku za poravnanje, da bi Hrvatska u 77. minuti stigla do dva gola prednosti čime je osigurala pobjedu i prolazak u osminu finala.

Modrić je izveo drugi udarac iz kuta u nizu za Hrvatsku, Perišić se ubacio na prvu vratnicu i glavom pogodio suprotni kut.

Posljednju priliku za moguće komplikacije Škotska je propustila u 80. minuti kada je pokušaj Frasera Livaković nogom odbio u polje. U trećoj minuti nadoknade glavom je nakon kornera pokušao i McKenna, no nije bio precizan te nije ublažio poraz svoje reprezentacije, ali nije niti gurnuo Hrvatsku na treće mjesto na ljestvici.

U drugom susretu posljednjeg kola u ovoj skupini Engleska je na Wembleyu svladala Češku sa 1-0 (1-0) golom Sterlinga iz 12. minute.

Tako je Hrvatska zauzela drugo mjesto u skupini s četiri boda, koliko je sakupila i treća Češka, no Hrvatska ima bolju razliku pogodaka. Prva je Engleska sa sedam bodova, dok je Škotska ostala na dnu s jednim bodom.

Hrvatski reprezentativac Nikola Vlašić proglašen je za najboljeg igrača utakmice Hrvatske i Škotske, u kojoj je postigao vodeći pogodak, a Vatreni su naposljetku slavili prolaz u drugi krug Europskog prvenstva.

Hrvatska će tako svoj dvoboj osmine finala igrati u ponedjeljak 28. lipnja u Kopenhagenu protiv drugoplasirane reprezentacije iz skupine E.

Strijelci nakon utakmice

- Sretni smo što smo odigrali veliku utakmicu, što smo u drugom krugu, što je bio naš primarni cilj. Nismo bili zadovoljni u prve dvije utakmice, znali smo da možemo bolje i večeras smo to pokazali. Kad ovako igramo, opasni smo za svakoga. Sad ćemo se odmoriti i spremiti za ono što nas čeka, rekao je Luka Modrić , kapetan Vatrenih nakon utakmice.
- Gol mi znači puno, ali više mi znači igra ekipe, od početka do kraja, kazao je Modrić.

Nikola Vlašić jerekao kako je hrvatska reprezentacija dobro otvorila utakmicu protiv Škotske.

- Mislim da smo stvarno odlično ušli u utakmicu i mislim da smo cijelu utakmicu kontrolirali tempo. Imali smo dosta prilika. Možda taj gol za 1:1 nas malo poremetio, ali onda smo vidjeli da imamo kontrolu, da smo bolja momčad i da će doći naše prilike i da ćemo na kraju pobijediti, kao što se i dogodilo, rekao je Vlašić.

Istaknuo je kako za njega puno znači pogodak na ovako važnoj utakmici.

- Ja sam uvijek spreman pomoći i da budem na raspolaganju izborniku. Hoću biti na klupi ili početi, da ne uđem ni na minutu u igru, nije bitno. Ja samo želim pomoći momčadi koliko god je to moguće. Protiv Škotske sam počeo utakmicu, zabio gol i drago mi je da sam pridonio momčadi, rekao je.

Naglasio je kako želi da Hrvatska bude jednako dobra kao i protiv Škotske, ali i bolja u nastavku Europskog prvenstva.

HRT/HIC.hr

14.lipnja 2021.
EURO 2020
Hrvatska -Engleska 0:1

Hrvatska-Engleska na EURU2020

Hrvatska nogometna reprezentacija svoj put na EURU 2020 u nedjelju je na Wembleyju započela porazom od Engleske 0:1 . Hrvatskoj je to prvi poraz a Englezima prva pobjeda a ono što Engleze veseli je još jeda podatak, od koga Hrvatska izgubi, taj je kasnije prvak... piše sportnet RTL.hr

HRVATSKA-ENGLESKA 0:1

Hrvatska nogometna reprezentacija protiv Engleske je odigrala tek solidnu utakmicu, u defenzivi bolje,
u napadu dosta lošije.

Ovo je prvi put kako Hrvatska svoj nastup na EURU počinje porazom, 1996., 2008., 2012. i 2016. je pobjeđivala u svojim prvim nastupima dok je 2004. remizirala. Engleska je, pak, po prvi put EURO započela pobjedom. Na Svjetskom prvenstvu 2018. godine Hrvatska je zaustavljena tek u finalu gdje je bolja bila Francuska.
Tri od četiri zadnja velika natjecanja Hrvatska je poražena od kasnijih prvaka.

U drugom susretu 1. kola ove skupine u ponedjeljak će u Glasgowu igrati Škotska i Češka.

Hrvatska će svoj sljedeći nastup igrati u petak 18. lipnja protiv Češke u Glasgowu, dok će četiri dana potom ponovno na Hampden Parku igrati i protiv Škotske.

Izbornik Zlatko Dalić čestitao je Englezima na pobjedi.

“Teška utakmica. Teško vrijeme, sparno. Dogodila nam se pogreška koju smo sedam dana vježbali da ju ne radimo. Idemo sada dalje, naš cilj je proći skupinu. Opet smo napravili premalo prema naprijed, ali to ćemo popraviti u ove dvije utakmice. Ništa, idemo dalje. Dečke mogu samo pohvaliti, bila je ovo muška utakmica. Jedna greška nas je koštala, ali idemo dalje”, rekao je Dalić.

13.lipnja 2021.
EURO 2020
Vatreni danas susretom s Engleskom započinju svoj put na europskom prvenstvu

Vrsaljko-s-hrvatskom zastavom

Hrvatska nogometna reprezentacija današnjom utakmicom protiv Engleske na Wembleyu u Londonu započinje svoj put na Europskom prvenstvu.

- Ispred nas je velika utakmica i veliki protivnik,svojom publikom i jedan od najvećih favorita da osvoji Europsko prvenstvo. Bit će jako teška utakmica, mislim da je Hrvatska spremna, da smo napravili sve što smo trebali. Pripremali smo se za tu utakmicu i očekujem dobru igru. Očekujem dobar rezultat i da puni samopouzdanja uđemo u Europsko prvenstvo, da napravimo što bolji posao u prvoj utakmici, rekao je izbornik Vatrenih Zlatko Dalić u razgovoru za HRT.

Kapetan Luka Modrić rekao je da očekujem agresivnu Englesku.

- Igraju pred svojom publikom. Na nama je da odigramo što bolje. Spremni smo, dobro smo radili ovih sedam dana i pripremali smo se za Engleze, rekao je dodavši da je atmosfera odlična, te da su očekivanja velika.

- Podigli smo letvicu rezultatom iz Rusije. No, treba biti realan, teško je očekivati svaki put finale. Koliko god imamo vjeru i samopouzdanje, moramo ići utakmicu po utakmicu. Na nama je da pružimo sve od sebe i da se držimo izborikovih uputa, zaključio je kapetan Vatrenih.